Aktualijos

Socialiniame tinkle facebook plinta sukčiavimai būsto nuomos atvejais

Zarasų rajono policijos komisariato (toliau – Zarasų r. PK) viršininkas Dainius Šidlauskas atkreipia dėmesį, kad šiais metais iš Zarasų r. PK užregistruotų sukčiavimų net 40 proc. atvejų yra įvykdyti socialinio tinklo „Facebook“ platformoje. Pastaruoju metu Zarasų r. PK buvo pradėti trys panašaus pobūdžio ikiteisminiai tyrimai, kada gyventojai į sukčių pinkles pateko ieškodami būsto nuomai.
Pirmuoju atveju moteris savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad ketina išsinuomoti būstą. Su moterimi susisiekė nepažįstamas vyras ir pasiūlė išnuomoti jai butą. Moteriai patiko siūlomas butas, todėl ji, tariamam buto savininkui reikalaujant, pervedė 270 eurų užstatą. Vos tik gavo pinigus, sukčius užblokavo „Facebook“ paskyrą ir moteris nebegalėjo su juo susisiekti.
Po mėnesio Zarasuose įvyko dar du panašūs įvykiai. Jie skiriasi tuo, kad nukentėję asmenys patys „Facebook“ grupėje rado skelbimą apie išnuomojamą būstą. Nukentėję asmenys per „Facebook“ paskyrą susisiekė su tariamu savininku, susitarė dėl būsto nuomos ir taip pat pervedė užstatą. Nuomininkams atvykus į sutartą vietą apžiūrėti buto, jų niekas nepasitiko ir susisiekti su tariamu buto savininku nepavyko.
Zarasų r. PK Veiklos skyriaus viršininkė Neringa Čegienė atkreipia dėmesį, kad elektroninėje erdvėje įvykdomų nusikalstamų veikų skaičius Lietuvos Respublikoje, kaip ir visame pasaulyje, nuolat auga. Asmenys, vykdantys tokio pobūdžio nusikaltimus, nuolat tobulėja, keičia strategijas, pritaiko naujus būdus. Įprastai, norėdami įsigyti reikiamą prekę elektroninėje erdvėje, atliekame norimos prekės ar paslaugos paiešką, kainos analizę ir dažnai pirkėjo pasirinkimą lemia pasiūlyta pigiausia kaina ar suteikta skubi paslauga. Žmonės, kurie įpratę daug laiko praleisti socialinėse medijose, ten perka, parduoda bei ieško informacijos nesusimąstydami, kad gali būti lengvai apgauti. „Facebook“ paskyrose dažnai galima rasti patrauklių pasiūlymų, tačiau būkite atsargūs, nepraraskite budrumo ir įtarumo!
KĄ DARYTI, pataria Zarasų r. PK bendruomenės pareigūnė Rosita Gurskaja:
⦁ Jei įmanoma, naudokitės vietiniais mažmeninės prekybos tinklalapiais – išspręsti iškilusias problemas bus tiesiog paprasčiau.
⦁ Atlikite savo tyrimą – prieš pirkdami peržiūrėkite komentarus apie parduotuvę.
⦁ Atsiskaitykite tik saugiu būdu. Prašoma tiesiogiai pervesti pinigus? Pagalvokite dar kartą!
⦁ Mokėkite tik tada, kai esate prisijungę prie saugaus interneto ryšio, venkite nemokamų arba viešųjų bevielių tinklų.
⦁ Saugokitės reklamų, siūlančių neįtikimas kainas ar stebuklingus gaminius. Jei pasiūlymas skamba per daug gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra!
⦁ Iškilo langas, kuriame teigiama, kad laimėjote prizą? Pagalvokite dar kartą, galite laimėti nebent kenkėjišką programą.
⦁ Venkite išankstinių apmokėjimų menkai pažįstamiems asmenims.
⦁ Jei įmanoma, išsaugokite visą komunikaciją, pavyzdžiui, susirašinėjimą.
⦁ Atkreipkite dėmesį į rašybos ir gramatikos klaidas, pasakojimo nenuoseklumą.
⦁ Įtarę bet kokius bandymus sukčiauti, praneškite apie juos policijai netgi tuo atveju, jei netapote sukčių auka.