Aktualijos

Pirmieji akis į akį su pandemija

Apie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos veiklą prieš pusmetį eilinis pilietis nedaug ką ir žinojo. Verslininkai aiškino, kad šis centras tik trukdo dirbti. Tačiau COVID-19 atėjus į Lietuvą šio centro darbuotojai pirmieji akis į akį susidūrė su pandemija ir bandė ją sulaikyti. Apie tai, kuo šiandien gyvena ir ką veikia centro specialistai, Vytautas Kazela kalbasi su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktore Birute Sapkauskiene.
Iš esmės mūsų funkcijos yra vykdomos pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus. Visa mūsų veikla nukreipta į karantino sąlygų vykdymą. Dabar karantino sąlygos švelninamos, atidaromos parduotuvės, kirpyklos ir kitos įmonės. Mes kontroliuojame, kad būtų laikomasi visų reikalavimų. Kita mūsų veiklos kryptis – prevencinis darbas ir viruso židinių, kontaktinių asmenų išaiškinimas.
Kurį laiką jūs buvote vienintelė institucija, galėjusi bausti už karantino sąlygų nesilaikymą. Kas pasikeitė dabar, kai šią teisę gavo ir policijos pareigūnai?
Daug metų mūsų sistemoje vyko pertvarka – buvo mažinamas darbuotojų skaičius. Ir kai prasidėjo pandemija, mums paprasčiausiai neužteko jėgų, kad galėtume vykdyti visas mums priklausančias funkcijas. Mes vykdome ir pasienio sveikatos kontrolę, todėl mums leido pasitelkti savivaldybių sveikatos biurų darbuotojus. Dabar su savivaldybių biurų žmonėmis ir vykdome šias funkcijas. Sėkmingai bendradarbiaujame. Aišku, viena svarbiausių funkcijų buvo saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolė. Vykdome žmonių ir įstaigų konsultacijos funkciją. Pradžioje visą parą veikė mūsų karštoji linija. Šiuo metu poreikis yra sumažėjęs, dabar naktinės konsultacijos nutrauktos. Planinė kontrolė sustabdyta. Ir visas mūsų dėmesys sutelktas į karantiną.
Šiuo metu atidaromos parduotuvės, leidžiama prekiauti turgavietėse, duris atveria grožio salonai. Mums reikia labai pasižiūrėti, kaip viskas vyksta: kad būtų laikomasi nustatytų sąlygų ir reikalavimų, kad neatsirastų naujų pandemijos židinių. Jeigu verslininkai bus sąmoningi ir viską darys, kaip yra nustatyta, viskas bus gerai.
Gyvenimas grįžta į įprastas vėžes. Atėjus šiltesniems orams užsikrėtimų virusu pamažu mažės. Taip turi būti. Jau kuris laikas stebime susirgimų kreivės plokštėjimą. Ir, manau, po kiek laiko ji pasieks nulį.
Laiku buvo sureaguota. Žinoma, tai naujas virusas, ir pradžioje nebuvo labai aišku, kaip su juo kovoti. Medikai dirba, mokslininkai taip pat, ir visi laukiame, kada bus atrasta vakcina. Anksčiau buvo įvairių teorijų, kai kas net pradėjo kovoti su skiepais. Dabar visi tų skiepų laukia. Žinoma, bus visko. Gali ateiti ir antroji viruso banga. Bet ji jau nebus tokia netikėta, ir mes ją pasitiksime labiau pasiruošę.
Minėjote, kad dirbama sienos su Latvija Smėlynės poste. Kas daroma čia, kad virusas nebūtų atvežtas į Lietuvą?
Važiuoja tik krovininis transportas, kadangi keleivių judėjimas per šį postą yra sustabdytas. Galimas tik tranzitinis ir grįžtančių į Lietuvą automobilių eismas. Kaip minėjau, dirbame ne vieni, mums labai padeda kariškiai, Valstybės sienos apsaugos tarnyba. O procedūra labai paprasta – termovizoriumi matuojame kiekvieno ekipažo kūno temperatūrą ir kilus įtarimui, kad žmogus karščiuoja, temperatūra matuojama kontaktiniu termometru. Bet dar, kiek mes čia dirbame, tokių atvejų nepasitaikė.
Dabar anketas galima užpildyti jau ne tik popieriuje, bet ir elektroniniu būdu, tai gali padaryti ir patys vairuotojai. bėda, kad ne visi sugeba tai padaryti, ne visi turi išmaniuosius telefonus.
Mes aprūpinti planšetėmis. Duomenys patenka į mūsų programą ir galima matyti, kur, kokioje savivaldybėje, yra vairuotojai ir kur jie izoliuojasi. Saviizoliacijos vietą jie turi deklaruoti, bet yra išimtis, kad jie ir neišbuvę saviizoliacijos laiko gali išvykti į reisą. Viskas vyksta gana dinamiškai, manau, kad vidinės Europos Sąjungos sienos greitai atsidarys.
Gal plačiau reikėtų pakalbėti apie karantino sąlygų laikymąsi. Ar uteniškiai atsakingi ir drausmingi žmonės?
Yra tų smulkių pažeidimų. Bet mes pirmiausia stengiamės paaiškinti, įspėti. Galiu pasidžiaugti, kad piktybiškų atvejų nepasitaikė. Verslas yra sudaręs visas sąlygas asmens apsaugai. Visose parduotuvėse yra ir pirštinių, ir dezinfekcinio skysčio. Tik reikia tuo naudotis ir nelaukti, kol kas nors paragins tai padaryti.
Atidaromi grožio salonai, kirpyklos. Ganėtinai artimas kliento ir paslaugos teikėjo kontaktas. Kokie reikalavimai nustatyti ir ko labiausiai reikėtų paisyti?
Yra reikalavimas, kad vienai darbo vietai tektų 10 kvadratinių metrų. Aišku, jei, pavyzdžiui, kirpykla turi tik 9 kvadratinius metrus, irgi nebus draudžiama dirbti. Bet patalpoje vienu metu galės būti tik vienas klientas ir tas, kuris teikia paslaugą. Privaloma dėvėti apsauginę kaukę arba respiratorių, apsauginį skydelį, dirbti su pirštinėmis. Klientas irgi turi ateiti su apsauginėmis priemonėmis. Mes rekomenduojame, kad klientas naudotųsi išankstine registracija ir pas paslaugos teikėją atvyktų sutartu laiku. Dezinfekcija, patalpos vėdinimas. Visa kita, kaip įprasta, kad neplistų ne tik koronavirusas, bet ir kitos užkrečiamos ligos.
Dabar meistrai jau turi užsakymų dviem savaitėms į priekį. Svarbu, kad srautai būtų ribojami. Aišku, kad žmogus nori būti gražus ir tvarkingas. Tokiu atveju jis ieško būdų, kaip tai susitvarkyti nelegaliai. Tada kyla dar daugiau pavojų, negu leidus gauti paslaugą legaliai ir vykdant priežiūrą.Svarbu, kad nebūtų daug žmonių vienoje vietoje.
Mūsų rajone neatsitiko taip, kaip, pavyzdžiui, atsitiko Ukmergėje. Ir iki mūsų virusas atėjo gal vėliausiai nei kitur. Kokie veiksniai tai lėmė?
Pandemijai buvo ruošiamasi. Pradžioje gal trūko apsauginių priemonių, lėšų. Bet tiek Utenos ligoninė, tiek Pirminės sveikatos priežiūros centras puikiai tvarkosi, todėl ir nelaimių buvo išvengta. Savivaldybė, savivaldybės gydytoja nuoširdžiai dirbo. Mums sunkiausia buvo tai, kad turėjome labai ribotus žmogiškuosius resursus. Noriu padėkoti ir Utenos apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, ypač jo vadovui, kuris ėmėsi labai savalaikių ryžtingų priemonių.
Ko palinkėtumėte mūsų rajono, miesto žmonėms?
Pirmiausia linkiu sveikatos, pasitikėti medikais ir oficialia informacija. Ir saugotis. Saugoti save ir aplinkinius. Nepulti į paniką. Žiūrėti į viską rimtai, bet nepamesti sveiko proto. Šaunuoliai uteniškiai – ir kaukes dėvi, ir kitus reikalavimus vykdo. Aš pastebiu, kad sumažėjo ir kitų užkrečiamųjų ligų. Laikytis higienos reikalavimų, saugotis ir saugoti kitus visada naudinga.
Ir dar. Žmonių akyse matau mažiau baimės. Reikėjo specialistų žodžio. Kvalifikuotos informacijos, nes socialiniuose tinkluose pasipylė visokių patarimų, kaip, pavyzdžiui, gydytis dezinfekciniu skysčiu. O ir mūsų verslininkai šaunuoliai – jie labai greitai sureagavo ir prigamino pakankamai dezinfekcinio skysčio, „Utenos trikotažas“ pasiuvo apsauginių kaukių.