Aktualijos

Neatsakingus pacientus odontologai įtrauks į juodąjį sąrašą

Rasa MILERYTĖ. Pas gydytoją odontologą registravosi 10 kartų ir tiek pat kartų neatėjo. Aplaidus požiūris į dantų būklę po truputį keičiasi, bet kai kuriais klausimais žmonėms dar trūksta sąmoningumo. Per daug dažnai į gydytoją odontologą kreipiamasi tik suskaudus dantį, nemažai žmonių užsiregistruoja pas specialistą ir neateina, apie tai iš anksto nepranešę ir taip užimdami vietą, kuri galėtų būti atiduota tam, kam iš tiesų reikia pagalbos. Apie šiuos dalykus ir tai, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, pasakojo Utenos PSPC direktoriaus pavaduotoja slaugai Danutė Kunčiūnienė ir jauna odontologė Žydrūnė Baliulytė, ką tik baigusi studijas ir vos prieš mėnesį pradėjusi profesinę karjerą.
Dantų nepriežiūra gali baigtis rimtais sveikatos sutrikimais
Pasidomėjus, su kokiomis problemomis pas gydytojus odontologus ateina pacientai, Ž. Baliulytė sakė, jog su pačiomis įvairiausiomis – danties skausmu, kariesais, pulpitais, periodontitais ir kt. Gydytojos odontologės pastebėjimu, žmonės vis dar aplaidžiai žiūri į dantų priežiūrą – jiems atrodo, kad dantys nėra tokie svarbūs kaip kiti organai, todėl į specialistą kreipiamasi tik ištikus skausmui. Tokį elgesį, svarstė specialistė, gali nulemti ir baimė. Nors odontologinė technika tobulėja ir yra daugybė priemonių, užtikrinančių neskausmingą gydymą, bet gal kai kuriems pacientams ankstesnės neigiamos patirtys sukelia baimę lankytis gydytojo odontologo kabinete.
„Patarčiau žmonėms odontologo kabinete lankytis nuosekliai, kad būtų galima išvengti didesnių problemų. Kartais pacientai ateina per vėlai, kai nebėra galimybės išgelbėti dantį, – sakė Ž. Baliulytė. – Dabar yra daugybė priemonių, kurios užtikrina, kad odontologo kabinete nebereikia kęsti skausmo. Dažniausiai pakalbėjus su pacientu, pasakius, kad suleisime nuskausminamųjų, jis nurimsta ir kitą kartą jau nebebijo.“
Uždelstas danties gydymas, sakė pašnekovė, gali grėsti bendrinės sveikatos problemomis. pavyzdžiui, jei prasidėjęs uždegimas išplinta į aplinkinius audinius, gali sukelti įvairių komplikacijų.
Ž. Baliulytė pataria lankytis gydytojo odontologo kabinete nuo vaikystės vos išdygus pirmiesiems dantukams. Ankstyva pažintis su odontologu, įsitikinusi specialistė, geriausia prevencinė priemonė prieš baimę.
„Su vaikais ir tėvais aptariama burnos higiena, kaip prižiūrėti dantukus, kad būtų išvengta ankstyvų pažeidimų. O vaikas pratinasi prie aplinkos, kvapo, žmonių, ir baimė natūraliai dingsta“, – patirtimi dalijosi specialistė.

Tęsinys 2020 02 05 „Utenyje