Aktualijos

Invaziniai šliužai jau Utenoje

Šiltėjant klimatui Lietuvoje įsitvirtina invazinės augalų ir gyvūnų rūšys. Pirmieji invaziniai šliužai – luzitaniniai arionai (lot. – Arion lusitanicus/vulgaris) pasirodė prieš 8–10 metų Kauno ir Klaipėdos apylinkėse ir sparčiai ėmė plisti.

Pavasarį šliužai išlenda iš žiemojimo vietų, ypač gyvybingi bei ėdrūs būna lietingu oru. Iš pradžių minta sultingais tulpių, vėlyvių, hiacintų ir kitų svogūninių augalų lapais bei žiedais. Vėliau keliauja į ridikėlių, salotų, kopūstų lysves.
Ėda viską – svogūnus, pomidorus, paprikas ir net negyvus savo gentainius. Šliužų antpuolis dažniausiai vyksta naktimis arba lietingomis dienomis. Neturėdami kiauto šliužai dieną priversti slėptis žolėse, po akmenimis, šiukšlėmis. Jie kelia ne tik pasišlykštėjimo jausmą, bet ir rūpestį dėl niokojamo derliaus.
Peržiemoja šiukšlių krūvose ir net kompostinėse. Užsienio šalyse kompostinės, skirtingai negu pas mus, būna uždaros, be mažiausių plyšelių. Vienas šliužas gali padėti iki 400 kiaušinėlių. Manoma, kad šliužai į Lietuvą pateko su gėlėmis, augalų sodinukais. Vos pastebėjus piršto dydžio oranžinius bei rudus šliužus, reikia nedelsiant juos naikinti. Jie užfiksuoti Kaune, Klaipėdoje, Vilniuje, Panevėžyje, Biržuose, Mažeikiuose, Šiauliuose ir… Utenoje.

Tęsinį skaitykite 2019 08 21 „Utenyje“