Aktualijos

Grožio specialistai bijo, kad karantino pabaigos nesulauks

Rasa MILERYTĖ. Po to, kai Vyriausybė praėjusią savaitę nė nesvarstė galimybės grožio specialistams atnaujinti veiklą, šie neteko paskutinės vilties. Praėjusį penktadienį, vasario 5 d., Lietuvoje turėjo prasidėti taikių piketų banga, tačiau paskutinę akimirką policija dėl karantino apribojimų piketuoti uždraudė. Pasak kirpėjos stilistės iš Utenos Ramunės Pipirienės, jei Vyriausybė artimiausiu metu nesiims veiksmų, daugelis grožio specialistų karantino pabaigos gali ir nesulaukti.
Pasigenda dialogo
Karantino apribojimai smulkiuosius verslininkus veikia skirtingai. Kol vieni perkėlinėjo savo verslus į internetinę erdvę, kiti skėsčiojo rankomis, mat tokios galimybės jų vykdomai veiklai nėra. Grožio specialistus karantinas paveikė itin skaudžiai. Per kelis mėnesius tarp pirmojo ir antrojo karantinų nė nespėję pasiekti įprastų apsukų, grožio meistrai vėl buvo priversti nutraukti darbą. Šiandien daugelis jų gyvena iš 257 eurų (nuo sausio 260) paramos.
Šios srities smulkiųjų verslininkų bandymai kreiptis į valstybines institucijas nueina šuniui ant uodegos. Sausio 7 ir 23 dienomis Kosmetikų ir kosmetologų asociacija kreipėsi į Vyriausybę ir Seimo pirmininkę bei ministerijas, prašydama arba suteikti bent kažkokią galimybę užsidirbti pinigų savo pastangomis, arba skirti adekvačią finansinę paramą, kurios užtektų bent būtiniausiems poreikiams patenkinti. Asociacija nesulaukė jokio atsakymo. Tiesa, spaudoje nuskambėjo žinia, kad Vyriausybė ketina aptarti grožio specialistų galimybę dirbti karantino laikotarpiu, tačiau galiausiai tokios galimybės nė nesvarstė.
R. Pipirienė sako, kad grožio specialistai pavargo gyventi pažadais. „Stebint situaciją iš šalies atrodo, kad Vyriausybė mūsų nesiklauso. Labai trūksta abipusio dialogo. Po Kosmetikų ir kosmetologų asociacijos kreipimosi tikėjomės, kad jei ne nuo vasario 8-os, tai nuo 10-os ar galų gale 15-os dienos tikrai galėsime atnaujinti veiklą, bet visos viltys žlugo“, – apgailestavo uteniškė.
Praėjusios savaitės pradžioje grožio specialistai dar kartą laišku kreipėsi į valstybines institucijas. Laiške prašoma sureaguoti į sudėtingą situaciją ir atsakymus pateikti ne vėliau kaip iki vasario 8 dienos.
Padėtis – itin sudėtinga
Kirpėja stilistė R. Pipirienė „Uteniui“ pasakojo, kad grožio specialistų padėtis karantino laikotarpiu itin sudėtinga, o aiškumo dėl ateities trūksta. Specialistė teigė, kad per kelis vasaros mėnesius grožio meistrai nespėjo susigrąžinti klientų, todėl jokių papildomų lėšų ateičiai sutaupyti nepavyko.
„Mes esame duobėje. Atrodo, kad valstybė į mus žiūri kaip į kažkokius prielipas, kad esame nereikalingi. Grįžę po pirmojo karantino negalėjome dirbti visu pajėgumu. Rudenį situacija vėl suprastėjo. Ar galėjome per tą laiką sukaupti kažkokių finansų? Tikrai ne“, – sakė R. Pipierienė, neslepianti, kad šiuo metu grožio specialistai išgyvena ne tik finansinius, bet ir psichologinius sunkumus – sunku įveikti nerimą, kai nežinai, kas laukia ateity.
Uteniškė pasakojo, kad grožio salonai ir kirpyklos po pirmojo karantino negalėjo priimti tiek klientų, kiek priimdavo įprastai, nes reikėjo laikytis saugumo ir užtikrinti, kad vienu metu būtų aptarnaujamas tik vienas klientas, o tarp klientų apsilankymų išlaikyti tam tikrą laiko tarpą. Be to, didelė dalis visuomenės per karantiną susidūrė su finansinais sunkumais, todėl ir po karantino negalėjo sau leisti naudotis grožio salonų ar kirpyklų paslaugomis.
„Mes, kaip ir visi kiti, mokame mokesčius. Mokame tiek, kiek mums nustato valstybė. Nesuprantu, kodėl dabar esame nustumti į užribį. Mūsų darbo sritis nėra tokia, iš kurios susikrautume turtus, bet mes visą laiką sąžiningai dirbome, kad galėtume oriai gyventi, kad nereikėtų prašyti pašalpų. Parama, kurią karantino metu gauname iš valstybės, yra neadekvati. Pasakykite, kaip pragyventi tiems, kuriems darbas grožio salone buvo vienintelės pajamos? Kaip pragyventi tiems, kurie gyvena nuo algos iki algos?“ – kalbėjo R. Pipirienė.
Grožio meistrai apie sudėtingą savo padėtį norėjo pranešti viešais piketais. Buvo planuojama, kad pirmas toks piketas įvyks vasario penktą dieną Utenoje ir Panevėžyje, o vėliau – ir kituose miestuose. Tačiau paskutinėmis akimirkomis su organizatoriais susisiekė policijos pareigūnai ir informavo, kad tokių piketų rengti negalima.
„Mums pranešė, kad karantino metu negalima būriuotis, be to, piketui reikia gauti leidimus. Manau, kad per karantiną niekas tokių leidimų nesuteiktų, – apgailestavo pašnekovė. – Tai turėjo būti taikūs piketai, mes norėjome atkreipti dėmesį į šiuo metu patiriamus sunkumus. Nieko nelegalaus tikrai nedarysime, supratome, kad negalima, įstatymų nepažeidinėsime.“
Dirbdami galėtų užtikrinti saugumą
Pašnekovė stebėjosi, kad karantino metu didžiųjų prekybos centrų veikla nėra apribota, o smulkiesiems verslininkams dirbti draudžiama. Pasak R. Pipirienės, smulkieji verslininkai, tarp jų – ir grožio specialistai, tikrai sugebėtų užtikrinti, kad patalpose būtų laikomasi saugumo reikalavimų.
„Mes jau turime patirties, ką reiškia dirbti sugriežtintomis sąlygomis. Po pirmojo karantino visą laiką taip ir dirbome. Mums nėra problemų dezinfekuoti patalpas, įsigyti kaukių, išlaikyti atstumą tarp klientų. Ir dabar mes sugebėtume laikytis saugumo reikalavimų. Netinka kaukės? Mes galime įsigyti respiratorių. Tegul Vyriausybė dar labiau sugriežtina saugumo reikalavimus, bet leidžia dirbti. Ar didieji verslai tikrai geriau apsaugo nuo užsikrėtimų? Nemanau, – kalbėjo kirpėja stilistė. – Jei pažiūrėtume į statistiką, matytume, kad grožio salonai niekada nebuvo tapę COVID-19 židiniais. Tai parodo, kad mes visą laiką dirbome atsakingai.“
R. Pipirienė prognozavo, kad jei karantinas užsitęs arba jei po kurio laiko bus skelbiamas trečiasis karantinas, daugelis grožio specialistų nebegalės išlaikyti savo verslų.