Aktualijos

Birutė Sapkauskienė: „COVID-19 gali tapti sezonine liga“

Epidemiologinė situacija Utenos apskrityje šiuo metu yra sąlyginai stabili. Remiantis Lietuvos statistikos departamento 2021m. balandžio 21 d. duomenimis, per pastarąsias 14 dienų didžiausias sergamumas apskrityje fiksuojamas Visagino miesto savivaldybėje – 706 atvejai 100 tūkst. gyventojų. antroje vietoje pagal sergamumą – Anykščių rajono savivaldybė – 584 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Minėtose savivaldybėse yra viršijamas LR vidurkis, kuris šiuo metu – 528,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Anykščių rajone nustatyta, kad 43 asmenims COVID-19 ligą sukėlė retai pasaulyje fiksuojama B.1.620 koronaviruso atmaina, turinti pavojingą E484K mutaciją, kuri gali turėti įtakos užsikrėtimui, diagnostikai, vakcinų poveikiui. Kitose Utenos apskrities savivaldybėse minėta atmaina užsikrėtusių asmenų kol kas nėra nustatyta. Utenos rajono savivaldybėje pastaruoju metu sergamumas siekia 313 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Išaugusios testavimo apimtys
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė Birutė Sapkauskienė sako, kad nereikėtų išsigąsti po karantino atlaisvinimų išaugusio COVID-19 atvejų skaičiaus. Užsikrėtimų nustatoma daugiau, nes buvo ženkliai padidintos testavimo apimtys. Kadangi testų atliekama daugiau, todėl ir teigiamų rezultatų yra daugiau. Utenoje teigiamų testų procentas yra sumažėjęs. Šiuo metu teigiami testų rezultatai sudaro tik 5,2 proc. visų ištirtų atvejų Utenoje (prieš Velykų savaitgalį – 6–7 proc.). Tai – geras ženklas, reiškiantis, kad sergančiųjų COVID-19 mažėja.
Užsikrėtimo vietos
Pasak B. Sapkauskienės, dažniausiai užsikrečiama šeimose – 40 proc. visų užsikrėtimų COVID-19 liga įvyksta šeimoms ir artimiesiems bendraujant tarpusavyje. Užsikrėtimai darbo vietose sudaro apie 37 proc. Nors šiuo metu didelė dalis darbo vyksta nuotoliniu būdu, tačiau yra tokių sričių, kur bekontaktis darbas neįmanomas. Tai – gamyklos, paslaugų teikimo vietos, parduotuvės ir kt. Nors minėtose darbo vietose ir laikomasi saugos reikalavimų, tačiau pažeidimų, taigi ir užsikrėtimų dažniausiai įvyksta kavos pertraukėlių ar pietų metu, taip pat vykstant į darbą vienu automobiliu.
Epidemiologinio tyrimo eiga
Kiekvienas susirgimo COVID-19 atvejis yra tiriamas. Atlikus PGR arba greitąjį antigeno tyrimą, rezultatai patenka į e.sveikatą, o iš ten duomenys apie nustatytus teigiamus atvejus yra integruojami į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų, galinčių išplisti ir kelti grėsmę, stebėsenos ir kontrolės informacinę sistemą (ULSKIS), kurios tam tikrus duomenis turi teisę matyti savivaldybių administracijos, savivaldybių Viešosios tvarkos skyriai, policijos komisariatai.
Atvejui patekus į ULSKIS, atliekamas epidemiologinis tyrimas: yra susisiekiama su užsikrėtusiu žmogumi. Yra galimybė ir pačiam susirgusiajam savarankiškai užpildyti anketą internete ir pateikti duomenis. Kartais žmonės nelabai geranoriškai teikia prašomą informaciją, slepia turėtus kontaktus, todėl nepavyksta nustatyti apie 20–25 proc. atvejų galimo užsikrėtimo vietos.
Britiškoji viruso atmaina Utenoje
„Pirmo karantino metu buvo daugiau nežinios ir nerimo, visą laiką buvo juntama įtampa, žmonės labiau bijojo ligos, o dabar visi jaučiasi laisviau, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė. – Šiuo metu COVID -19 ligos inkubacinis periodas trumpesnis – apie 7 dienas. Tai reiškia, kad po kontakto su sergančiuoju iki ligos praeina maždaug 5–7 dienos, o pirmojo karantino metu inkubacinis periodas buvo ilgesnis ir siekė 10–14 dienų. Taip yra todėl, kad apie 69–70 proc. visų atvejų Utenos apskrityje sukelia britiškoji koronaviruso atmaina, kuriai būdingas greitesnis plitimas, trumpesnis inkubacinis periodas ir neretai sukeliama sunkesnė ligos forma.
Britiškosios koronaviruso atmainos galimą plitimą Utenos apskrityje specialistai įtarė dar praėjusių metų gruodžio mėnesį, o pradėjus daryti sekoskaitą įtarimai pasitvirtino. Manoma, kad mutavęs virusas pas mus atsirado prieššventiniu laikotarpiu ir plito labai sparčiai: Utenos apskrityje gruodžio mėnesį COVID-19 atvejų buvo per 3000.
Ateities prognozės
Į ateitį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė žiūri optimistiškai: vyksta testavimas, vakcinacija, Utenos rajono gyventojai gana aktyviai ir testuojasi, ir skiepijasi. „Ypač gerai Utenos rajono savivaldybė organizuoja gyventojų vakcinavimą. Reikia padėkoti medikams, kurie skiepija žmones, – sako departamento direktorė. – Nepamirškim ir to, kad dalis mūsų bendruomenės jau turi imunitetą, nes COVID-19 persirgo gruodžio–sausio mėnesiais, kada sergamumas buvo pats didžiausias. Šiltas ir saulėtas oras taip pat prisideda prie ligos suvaldymo: ultravioletiniai spinduliai žudo įvairius virusus ir bakterijas, žmonės praleidžia mažiau laiko uždarose patalpose, kabinetuose dirba pravirais langais, o visa tai stabdo viruso plitimą.“
Tačiau problema vis tiek išlieka: virusas linkęs mutuoti. Tai reiškia, kad COVID-19 gali tapti sezonine liga ir ateityje kiekvienais metais gali tekti skiepytis ne tik nuo gripo, bet ir nuo COVID-19.
Utenos rajono savivaldybės administracija